Dwupozycyjny przełącznik jest gizmo, który włącza jedno światło i jedno wyłączone, w pokoju. Są one również używane do przełączania jednego wejścia do wielu wyjść, takich jak wzmacniacz do dwóch głośników. Jeśli instalujesz nowy lub istniejący przełącznik, upewnij się, że nie umieszczasz niewłaściwych typów przewodów we właściwych miejscach.

Możesz być zaskoczony, że niekoniecznie potrzebujesz trzech przewodów, aby zainstalować przełącznik dwupozycyjny. Używając zwykłego kabla 14/3, poprowadź czarny i biały przewód do pierwszej skrzynki przełącznika. Użyj również przewodu uziemiającego o najkrótszej długości, jaką możesz, i podłącz zieloną lub mosiężną śrubę zaciskową przełącznika. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj materiału izolacyjnego. Pomoże to uchronić przewody przed zwarciem.

Następnie należy usunąć stary przełącznik. Można to osiągnąć poprzez usunięcie płytki na górze przełącznika. Powinno to być łatwe, jeśli przełącznik jest metalowy. Jednakże, jeśli jest to drewno lub plastik, trzeba będzie odciąć trochę otaczającego drewna, aby wykonać zadanie. Następnie należy odkręcić elementy mocujące i wyciągnąć przełącznik. Niektóre starsze przełączniki mogą mieć dwa rodzaje przewodów i będziesz musiał je zamienić.

Aby sprawdzić, czy przełącznik jest prawidłowo podłączony, możesz użyć woltomierza do przetestowania prądu elektrycznego. Prześledź moc od źródła do przełącznika i z powrotem do oprawy oświetleniowej. W większości przypadków znajdziesz dwa przewody podróżne. Każdy z tych przewodów powinien być podłączony do odpowiedniego miejsca w obu puszkach.

Teraz trzeba będzie podłączyć dwa przewody do podróżnych. Sztuczka polega na tym, aby dopasować kolory dwóch przewodów podróżnych. Na przykład, jeśli czerwony przewód podróżny jest oznaczony taśmą elektryczną, podłącz czarny przewód do otwartych górnych zacisków. Na koniec, owiń długość czarnej taśmy elektrycznej wokół całego przełącznika, aby chronić śruby.

Aby zainstalować przełącznik dwupozycyjny, należy połączyć przełączniki przewodami. Na przykład w kinie domowym należy podłączyć zaciski COM i L1 każdego przełącznika do odpowiednich zacisków L1 odpowiedniego przełącznika L2. To dużo okablowania, ale ważne jest, aby zrobić to poprawnie. Podobnie, będziesz musiał umieścić jakiś materiał izolacyjny pomiędzy dwoma skrzynkami, aby zapobiec zwarciu przewodów.

Innym trikiem na okablowanie przełącznika dwupozycyjnego jest użycie bezkontaktowego detektora napięcia. Urządzenia te można kupić w Internecie za mniej niż 50 dolarów. Korzystanie z jednego z nich pozwoli Ci śledzić moc od źródła do przełącznika światła bez dotykania go. Alternatywnie, można śledzić moc od żarówki do przełącznika.

Jak w każdym innym obwodzie elektrycznym, musisz upewnić się, że wszystkie przewody są uziemione. Szczególnie w przypadku przełącznika trójdrożnego warto zlecić wykonanie tej pracy elektrykowi z uprawnieniami. Nawet mały błąd może spowodować poważne problemy, a najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to spróbować naprawić problem samemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *