Podczas podłączania przewodów do wtyczki należy upewnić się, że połączenia są bezpieczne i dobrze zaizolowane. Jeśli przewody nie są prawidłowo podłączone, urządzenie może się złamać lub może się przegrzać, powodując poważne zagrożenie porażenia prądem.

Wstępnie okablowane wtyczki są dostępne w sklepach ze sprzętem. Dzięki nim okablowanie jest prostym zadaniem, choć połączenia muszą być wykonane prawidłowo. Dostępne są również złączki lutowane i złączki ciśnieniowe, ale należy je wykonać ostrożnie. Styki, czyli metalowe części, które się stykają, mogą się utlenić lub stracić sprężystość.

Najpierw należy odłączyć wszelkie odsłonięte przewody. Należy to zrobić za pomocą pary ściągaczy do drutu. Ściągacz drutu jest przeznaczony do wycinania plastikowej izolacji i końcówek drutu, ale nie uszkadza miedzi. Do bardziej delikatnych prac można użyć noża rzemieślniczego. Najlepiej jednak unikać przecinania plastiku.

Następnie należy użyć noża rzemieślniczego do nacięcia przewodu zewnętrznego. Następnie wygnij przewód do tyłu i do przodu na punktowanej linii. Gdy jesteś zadowolony z kształtu kabla, usuń osłonę ochronną. Jeśli pozostanie jakaś część izolacji, odetnij ją nożyczkami.

Utnij goły drut na długość, która jest nieco dłuższa niż reszta. Przymocuj go do tylnej części skrzynki elektrycznej. Następnie owiń go wokół gwintu śruby. Aby zapobiec zerwaniu taśmy, przymocuj uchwyt do zewnętrznej powłoki przewodu. Na koniec dokręć zacisk. Teraz powinieneś mieć dobre połączenie.

Teraz można podłączyć drugi koniec przewodu. Jeśli używasz wtyczki do użytku zewnętrznego, zazwyczaj znajduje się tam zacisk przewodu. W zależności od rodzaju kabla, powinieneś być w stanie wsunąć koniec kabla do wtyczki. Powinien on wtedy wystawać na około 3 lub 4 cale. Należy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca pomiędzy śrubami. W przeciwnym razie przewody mogą zostać wyciągnięte z zacisków.

Na koniec podłącz przewody gorące i neutralne do odpowiednich zacisków śrubowych. Przewód gorący idzie do złotej śruby po prawej stronie wtyczki, a przewód neutralny do srebrnej śruby po lewej. Możesz odwrócić kolejność, jeśli wolisz.

Jeśli nowa wtyczka ma bolec uziemiający, należy wykonać odpowiednie połączenie. Kołek uziemiający jest obwodem bezpieczeństwa, który działa jako obejście w przypadku awarii urządzenia. Gdy MCB w panelu elektrycznym wykryje obecność bolca, RCD zadziała i otworzy żaluzje w gniazdku.

Użycie testera obwodów wtykowych może pomóc w ustaleniu, czy połączenia są prawidłowe. Podłącz tester do drugiego końca przewodu i zobacz, czy płynie przez niego prąd. Po tym, możesz kontynuować podłączanie pozostałych przewodów.

Na koniec możesz użyć ściągacza do kabli, aby usunąć pozostałą izolację z przewodów. Aby cięcia nie były zbyt głębokie, należy włożyć ściągacz na głębokość 20 mm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *