Wyłącznik schodowy to inteligentny przełącznik używany do włączania lub wyłączania świateł na klatce schodowej. Jest to powszechny element w windach i korytarzach. Włączniki schodowe są również często spotykane w sypialniach. Celem wyłącznika schodowego jest zapewnienie większego bezpieczeństwa i wygody dla użytkownika. Wyłączniki schodowe można znaleźć na szczycie schodów, w holu i w piwnicy. Istnieje kilka różnych rodzajów przełączników schodowych, w tym wspomniany wcześniej przełącznik dwudrożny, przełącznik trójdrożny i przełącznik czterodrożny.

Najbardziej podstawowy przełącznik dwudrożny ma trzy przewody, jeden do oprawy oświetleniowej, jeden do światła i czarny do neutralnego. Aby przełącznik schodowy działał, gołe końce tych dwóch przewodów muszą być podłączone do zacisków na skrzynce przełącznika. Robi się to za pomocą połączenia „inside the box”, które jest łatwym sposobem wykonania zadania.

Jedna z bardziej złożonych metod okablowania polega na połączeniu kilku opraw oświetleniowych razem. Aby to zrobić, należy poprowadzić przewód od panelu zasilania do każdego miejsca. Dwa przewody powinny iść do światła, natomiast pozostałe będą musiały być podłączone do brązowego i czarnego przewodu zasilającego.

W przeciwieństwie do pierwszego podejścia, bardziej zaawansowane rozwiązanie wykorzystuje bramkę logiczną exclusive-NOR (X-NOR) do sterowania żarówką na klatce schodowej. Bramki X-NOR są bardziej wydajne niż starsza, bardziej konwencjonalna metoda. Wypuszczają one na wyjście to, czy najbardziej adekwatne polecenie, czyli w tym przypadku włączone.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wyłącznika czasowego. Są to najczęściej sterowane przyciski z lampkami żarowymi. Układ jest zbudowany na ogólnej płytce drukowanej. Jeśli jednak chcesz mieć bardziej spersonalizowaną instalację, możesz chcieć zlecić to zadanie elektrykowi z uprawnieniami. Użycie wyłącznika czasowego może zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej, co jest plusem.

Najlepsze jest to, że wyłączniki schodowe mogą być używane do sterowania więcej niż jednym światłem w tym samym pomieszczeniu. W zależności od układu budynku, możesz mieć wiele przełączników w każdym pomieszczeniu. Na przykład, możesz mieć wyłącznik w sypialni, łazience, kuchni, salonie i jadalni. Po sparowaniu z układem X-NOR, światło schodowe będzie się automatycznie wyłączać po upływie wcześniej ustalonego czasu. Jest to bardzo wygodna funkcja i zapewni, że światło będzie włączone wtedy, gdy będziesz miał ochotę je włączyć.

Innym najważniejszym osiągnięciem lampy schodowej jest możliwość działania nawet wtedy, gdy wyłącznik jest wyłączony. Na szczęście jest to możliwe dzięki naelektryzowanej powłoce wokół żarówki. Sam układ nie jest jednak najmocniejszym urządzeniem na rynku. Ale w razie potrzeby obwód może obsłużyć baterię 9V.

Chociaż wyłącznik schodowy jest prawdopodobnie najmniejszym urządzeniem w Twoim domu, jego konstrukcja jest zaskakująco skuteczna. Schody mogą być długie i wąskie, a wielokierunkowy włącznik światła pozwala na niezależne włączanie i wyłączanie dwóch świateł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *