Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z trikiporadniki.pl

W skrócie, przełącznik dwupozycyjny ma dwie funkcje: jedna to włączanie lub wyłączanie światła, a druga to przełączanie świateł. Jeśli jesteś majsterkowiczem, okablowanie przełącznika nie jest trudne. Upewnij się tylko, że wiesz co robisz. Możesz znaleźć wiele poradników w Internecie lub skontaktować się z elektrykiem. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj o użyciu izolowanego zestawu narzędzi. Zminimalizuje to możliwość wystąpienia pożaru.

Przełącznik trójdrożny jest nieco bardziej skomplikowany. Standardowy przełącznik trójdrożny jest zwykle skonfigurowany w dwóch skrzynkach. Dwa z trzech przewodów w każdym pudełku powinny być połączone ze sobą. Najkrótszy z nich powinien być podłączony do zielonej lub mosiężnej śruby zaciskowej przełącznika. Jeden z nich powinien być przewodem uziemiającym. Dobrym pomysłem jest posiadanie podręcznego testera napięcia, aby sprawdzić, czy wyłącznik nie jest pozbawiony napięcia.

Istnieje wiele rodzajów przewodów do wyboru, więc upewnij się, że wybierasz te właściwe dla danego zadania. Na przykład, jeśli instalujesz standardowy przełącznik trójdrożny w domu, prawdopodobnie będziesz potrzebował kabla 14/2. Ten typ kabla jest przeznaczony do obwodów 15-amperowych. Inne typy obejmują 14/3 i 14/24. Chociaż te kable są trochę drogie, są warte inwestycji.

Innym rodzajem przewodu jest „podróżnik”. Te przewody są w rzeczywistości oprócz wspólnych i neutralnych przewodów. Nazywa się je również przewodami „gorącymi” i „neutralnymi”. Aby okablować przełącznik trójdrożny, będziesz potrzebował kilku dodatkowych przewodów w środku.

Najważniejszą częścią jest właściwie sam przełącznik. Po włożeniu przełącznika do skrzynki, możesz zacząć podłączać przewody. Pamiętaj, aby zabezpieczyć je przed instalacją przełącznika. Używając szczypiec z długim nosem, wygnij końcówki przewodów w haczyki. Nie zapomnij dokręcić śrub. Do końcowego montażu użyj płaskiego śrubokręta.

Na koniec musisz owinąć przewód przełącznika 3-drogowego wokół śruby o odpowiednim rozmiarze. Kiedy to robisz, logo przełącznika powinno być skierowane w kierunku, w którym skręcasz śrubę. Podczas wykonywania tej czynności warto założyć okulary ochronne. W przeciwnym razie może czekać Cię niespodzianka!

Miejmy nadzieję, że powyższy przewodnik pomógł Ci w tym. W przypadku, gdy potrzebujesz więcej pomocy, istnieje wiele stron internetowych, które dostarczają bezpłatnych informacji na temat wszystkich aspektów prac elektrycznych. Ale jeśli nadal utknąłeś, to zawsze jest dobry pomysł, aby skontaktować się z doświadczonym elektrykiem. Nie tylko będzie on w stanie szczegółowo wyjaśnić Twoje wybory, ale będzie w stanie zapewnić, że Twój dom jest w pełni chroniony przed wszelkimi zagrożeniami.

Chociaż przełącznik 2-drogowy jest najmniejszy z całej grupy, to nadal jest ważnym elementem wyposażenia. Aby uniknąć martwego punktu w swoim domu, musisz nauczyć się prawidłowo okablować wyłącznik dwupozycyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *