Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu porady-taty.pl

Przewody i kable elektryczne są ważne, ponieważ mogą wpływać na wydajność zasilania domu. Występują również w różnych rodzajach, od gołej miedzi po izolowane aluminium. Każdy typ powinien być odpowiednio zwymiarowany i powinien być zainstalowany zgodnie z lokalnymi przepisami budowlanymi. To dobry pomysł, aby zatrudnić profesjonalistę do ich instalacji.

Kabel to wiązka przewodów, która jest zwykle podwójnie owinięta taśmą elektryczną. Zewnętrzna powłoka może być zabarwiona, aby wskazać przekrój przewodów w środku. Na przykład, przewód o napięciu znamionowym 125 V jest oznaczony jako 12-gauge, podczas gdy ten o napięciu znamionowym 600 V jest 14-gauge.

Istnieje kilka różnych sposobów łączenia przewodów, w tym skręcanie, lutowanie lub używanie złącza. Aby to zrobić, będziesz potrzebował kilku narzędzi, w tym dobrej pary szczypiec. Można również zakupić rozgałęźnik do łączenia wielu przewodów bez konieczności ich przecinania.

Zawsze należy starać się wykonać bezpieczne połączenie mechaniczne i elektryczne. Jeśli to zrobisz, możesz być pewny, że Twój splot będzie trwały. Jest to szczególnie ważne, jeżeli planujesz użyć łącznika.

Przewody i kable powinny mieć odpowiedni rozmiar i być zszywane do właściwego metalowego przepustu. Najczęściej spotykane rozmiary to 10-gauge, 12-gauge lub 14-gauge. Większe przewody mogą przenosić większą moc i mają większe natężenie. Mniejsze przewody mogą być stosowane w obwodach o długości mniejszej niż sześć stóp.

Zanim zaczniesz łączyć przewody, musisz usunąć osłonę z kabla. Można to zrobić za pomocą szczypiec, obcinacza do drutu lub ściągacza do izolacji. Pamiętaj, aby użyć szczypiec z płaską końcówką, ponieważ zapewnią one lepsze połączenie.

W Stanach Zjednoczonych Narodowy Kodeks Elektryczny (NEC) reguluje różne rodzaje przewodów i kabli elektrycznych. W związku z tym zawsze należy sprawdzić lokalne przepisy budowlane przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu okablowania domowego. Użycie odpowiedniego rodzaju przewodu zwiększy bezpieczeństwo Twojego domu i poprawi jego zasilanie.

Zazwyczaj przewody i kable elektryczne są w jakiś sposób izolowane, aby chronić je przed ogniem. Najczęstszym izolatorem jest aluminium, ale stosuje się również miedź, stal nierdzewną i inne metale. Jednak najczęściej spotykane rodzaje przewodów przewodzących to miedź.

Jednym z najlepszych sposobów ochrony przewodów jest owinięcie ich grubą warstwą gumowej taśmy wypełniającej. Jest ona zazwyczaj przeznaczona do zastosowań elektrycznych i zapewni Ci do 75%-95% izolacji, której potrzebujesz. Owiń taśmę wokół drutu kilka razy, ale uważaj, aby nie nacisnąć go zbyt mocno. Kiedy taśma jest owinięta, powinna być napięta, ponieważ pomoże to w jej przyklejeniu.

Nakrętki do drutu mogą być użyte do zabezpieczenia połączeń skręcanych. Należy wybrać odpowiedni rozmiar nakrętki w zależności od średnicy przewodów. Niektórzy producenci zalecają, aby nakręcić nakrętkę na goły koniec przewodu w sposób zgodny z ruchem wskazówek zegara. Inni zalecają owinięcie podstawy nakrętki taśmą elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *