Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z toolsdiy.pl

Przedwzmacniacz gramofonowy jest kluczem do podłączenia gramofonu do amplitunera. Wzmacnia on dźwięk płyt winylowych i może pomóc w poprawieniu wrażeń z odsłuchu muzyki. Istnieje wiele różnych typów przedwzmacniaczy gramofonowych do wyboru, więc weź pod uwagę swój budżet i preferencje podczas zakupów.

Niektóre odbiorniki i wzmacniacze mają wbudowaną sekcję gramofonową. W innych przypadkach, stopień gramofonowy znajduje się w oddzielnym urządzeniu. Ogólnie rzecz biorąc, samodzielne urządzenia oferują lepszą jakość dźwięku niż systemy mieszane. Są one jednak zazwyczaj droższe. Na przykład amplituner z wbudowanym stopniem gramofonowym może kosztować setki dolarów, podczas gdy samodzielny przedwzmacniacz gramofonowy może być o połowę tańszy.

Większość gramofonów używa wkładki z ruchomym magnesem. Dzieje się tak dlatego, że cewka przewodu porusza się w stosunku do magnesu. Jeśli cewka nie jest prawidłowo uziemiona, sygnał z płyty będzie słabszy niż standardowy sygnał LINE z odtwarzacza CD lub urządzenia strumieniowego. Z tego powodu niektórzy audiofile wolą używać osobnego stopnia gramofonowego.

Pierwszym krokiem, jak podłączyć przedwzmacniacz gramofonowy do amplitunera, jest ustawienie przełącznika w pozycji line. Gdy już to zrobisz, zobaczysz diodę sygnalizacyjną u góry pokrętła mocy. Reguluj wzmocnienie aż do momentu, gdy będziesz czuł się komfortowo pod względem głośności. Być może będziesz musiał nieco zmniejszyć głośność, aby uzyskać dobry dźwięk z płyty.

Następnie będziesz chciał podłączyć przewód uziemienia z gramofonu do przedwzmacniacza gramofonowego. Większość amplitunerów i wzmacniaczy ma śrubę lub nakrętkę uziemiającą obok wejść. Upewnij się, że nie podłączasz przewodu uziemiającego do portów RCA, w przeciwnym razie możesz stworzyć brzęczący dźwięk.

Wiele nowoczesnych gramofonów posiada cienki przewód „uziemiający” wzdłuż kabli gramofonowych. Podłącz go do gniazda masy przedwzmacniacza gramofonowego lub do wejścia gramofonowego z tyłu amplitunera.

Oprócz ustawienia przełącznika w pozycji liniowej, konieczne będzie również podłączenie kabla zasilającego przedwzmacniacza gramofonowego do gniazdka ściennego. Nie umieszczaj przedwzmacniacza gramofonowego na samym wzmacniaczu, ponieważ transformator zasilający będzie powodował szumy. Upewnij się również, że kabel gramofonowy jest wystarczająco krótki, aby uniknąć strat sygnału.

Przy zakupie przedwzmacniacza gramofonowego należy również wziąć pod uwagę rodzaj używanej wkładki. Niektóre wkładki pracują lepiej z określonymi wartościami wejściowymi, więc sprawdź zalecenia producenta. Użycie wkładki z ruchomym magnesem może poprawić brzmienie Twoich płyt winylowych, ale nie wszystkie wkładki są kompatybilne ze wszystkimi przedwzmacniaczami.

Wreszcie, należy pamiętać, że ilość wzmocnienia, które jest potrzebne, zależy od rodzaju przedwzmacniacza gramofonowego, którego używamy. Zbyt duże wzmocnienie może spowodować zniekształcenie dźwięku. Użyj pokrętła głośności, aby dostosować głośność. Czasami można nawet zmienić ustawienia korektora dźwięku, aby poprawić brzmienie.

Przy odrobinie badań i planowania można sprawić, że odtwarzanie płyt winylowych będzie przyjemniejsze. Posiadanie przedwzmacniacza gramofonowego może wzmocnić dźwięk Twoich nagrań winylowych, jednocześnie przywracając nagraniu jego pierwotny kształt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *